,,Zdrowie człowieka to fundament, na którym opiera się całe jego szczęście i wszystkie umiejętności.”
Benjamin Disraeli
W współczesnych czasach zagubiliśmy się na ścieżce dobrego zdrowia, zrzuciliśmy odpowiedzialność za swe zdrowie na opiekę
medyczną, uwierzyliśmy że tabletki zagwarantują nam długowieczność. Jednak pole zdrowotne Lalonda pokazuje, że na zdrowie człowieka ma wpływ:
- 50% styl życia
- 20% środowisko
- 20% czynniki genetyczne
- 10% opieka medyczna
Jak widzimy opieka medyczna ma wpływ w najmniejszym stopniu.
,,Kto zażywa lekarstwa, a zaniedbuje odżywianie marnuje umiejętności lekarza.”
Przysłowie chińskie
Na wschodzie przywiązuję się dużą wagę do profilaktyki – ,,pielęgnacji życia”, aby jak najdłużej zachować zdrowie i długowieczność. W dawnych Chinach lekarzom nie płaciło się, gdy pacjent zachorował, tylko gdy cieszył się zdrowiem. W tradycji chińskiej jest rzeczą powszechnie znaną, iż zdrowie to stan równowagi, zależności w nieustannym kole życia pomiędzy:
- Właściwym pożywieniem
- Właściwym snem
- Właściwym stanem psychicznym
Aby to osiągnąć należy powrócić do życia zgodnego z naturalnymi cyklami natury. Powrócić do rytmu dobowego, rytmu pór roku z ich polem energii. Wszak ruch to życie, bezruch to śmierć. Ale przede wszystkim należy wziąć odpowiedzialność za swoje życie z miłością i wykorzystać swą prawdziwą moc do samouzdrowienia. Żyjąc wbrew prawom przyrody najbardziej szkodzimy swoim nerkom i śledzionie, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia całego organizmu.
,,Qi ciała przepływa zgodnie z przemianami nieba i ziemi (porami roku).”
Kanon Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza
Największe znaczenie dla naszego życia fizycznego, umysłowego i emocjonalnego ma energia witalna Qi. Źródłem esencji Qi przed
urodzeniowej są nerki- gdzie zgromadzona jest energia naszych przodków, z jaką przychodzimy na świat i którą przekazują nam rodzice w chwili poczęcia. Natomiast Qi po urodzeniowe, czerpiemy z Qi powietrza- poprzez płuca, rodząc się witamy się ze światem pierwszym oddechem i Qi z pożywienia- poprzez układ pokarmowy, a w szczególności przez jelito cienkie nasz drugi mózg – dostarczamy codziennie naszemu organizmowi dawkę energii, na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Aby to było możliwe warto stosować się do pewnych zasad:
- Oczyszczajmy organizm – człowiek powinien wstawać między 5.00- 7.00 . W tym czasie najbardziej aktywny jest jelito grube. To najlepszy czas na oczyszczenie- zarówno w zakresie wypróżnienia zalegających toksyny, jak i w sferze emocjonalnej. Jeśli mamy problemy z wypróżnieniem warto wypić na czczo 1-2 szklanki ciepłej wody.
- Spożywajmy posiłki o stałych porach – zgodnie z zegarem biologicznym – organów, który obrazuje przepływ w ciągu doby energii:
– Pora ciepłego obfitego, zdrowego śniadania to czas 7.00-11.00 wówczas pracuje żołądek i śledziona z trzustką, uwalniana energia ze strawionego pokarmu da nam siłę do pracy.
– Pora ciepłego obiadu to czas 13.00-15.00 wówczas do pracy włącza się jelito cienkie, w tym okresie następuję ostateczne trawienie pokarmu.
– Pora ciepłej kolacji głównie w postaci jarzyn to 17.00-19-00 w tych godzinach nerek następuje tworzenie płynów odżywczych.
Dlaczego zalecane jest spożywanie ciepłych posiłków (płynnych)?
Jeśli uświadomimy sobie, że nasze ciało ma temperaturę 36,6 to wówczas zdamy sobie sprawę, że im niższa temperatura wewnątrz naszego żołądka ciało będzie korzystać z zasobów zewnętrznych, aby strawić to co dostarczymy do organizmu. Przez to stracimy energię i wychłodzimy nasze ciało od warstwy zewnętrznej. Taki stan rzeczy może powodować stratę energetyczną, co spowoduje słabe trawienie i tworzenie wilgoci. Ona zaś osiądzie na warstwie zewnętrznej ciała co nazwiemy otyłością. - Jedzmy z radością w cichej i przyjemnej atmosferze – klasyczne teksty zalecają: ,,kiedy doświadczasz silnych emocji, zaleca się przełożenie jedzenia aż znikną. (…) Podczas gdy dobre trawienie uwalnia człowieka od zmartwień, złe przysparza dodatkowych problemów.”
- Przestańmy jeść, kiedy smakuję nam najlepiej – ta zasada chroni nas przed nadmiarem pożywienia, który nie jest wskazany podobnie jak niedobór. Nadmiar tłumi naszą zdolność do trawienia i transportu Qi i Krwi. Niedobór natomiast powoduje osłabienie Qi i krwi co spowoduje niedożywienie.
- Jedzmy produkty występujące sezonowo oraz dostępne lokalnie – każda pora roku posiada swą energię. Wiosna wskazuje nam, że odradzamy się razem z przyrodą, wyłaniamy się z kokonów naszych domów, Lato to czas słodkich szaleństw i wzmożonej aktywności, na przełomie Lata i Jesieni, podczas pięknego Babiego Lata dojrzała przyroda sprzyja zadumie i równowadze, Jesień to czas gromadzenia energii i przygotowania do Zimy, która jest porą odpoczynku, wytchnienia dla nas i przyrody. Życie na przekór porom roku to trwonienie własnej energii. Odżywiając się identycznie przez cały rok to prosta droga do zachwiania homeostazy organizmu.
,,Zasada wzajemnego wpływu czterech pór roku oraz aspektu Yin i Yang stanowi podstawę wszystkiego, co podlega tworzeniu. Zatem mędrcy odżywiają swoje Yang wiosną i latem, a wspierają Yin jesienią i zimą, żeby wypełnić zasadę zasad, dlatego zjednoczeni ze wszystkim w procesie tworzenia, mędrcy pozostają nieustannie u Bramy Życia.”
Klasyk medycyny wewnętrznej
- Ćwiczmy we właściwym czasie – najlepszy czas na ćwiczenia to 15.00-19.00 ponieważ ruszając się wtedy, zachowujemy równocześnie energię. Poranek z kolei jest lepszy dla łagodniejszych form pracy z energią. Pamiętajmy jednak, żeby nie ćwiczyć ponad siły, bo wyczerpujemy swoje zasoby energetyczne zbyt szybko.
- Utrzymujmy pozytywne myślenie i emocję – oczyszczaj swój umysł wieczorem z nagromadzonych emocji, zebranych doświadczeń. Godziny 19.00-21.00 to czas pracy osierdzia, odżywiana jest każda komórka naszego ciała. Tybetańczycy twierdzą iż główne przyczyny chorób lokują się w sferze psychicznej jako: niewiedza, nienawiść, żądza. Poddanie się negatywnym emocjom osłabia nasze Qi i tworzy samospełniającą się przepowiednie. Neurony w naszym mózgu podążają za energią myśli.
,,Zmiana dokonuję się dzięki uwadze i intencji. Uwaga niesie energię, a intencja przemianę. Wszystko na co zwrócisz uwagę umocni się w twym życiu. Wszystko od czego odwrócisz uwagę będzie więdło i rozpadało się, znikało. Tymczasem intencja uruchamia przemianę energii i informacji. Intencja organizuje swoje własne spełnienie.”
Deepak Chopra
- Właściwa pora snu – to czas odbudowy naszej energii wewnętrznej – krew oczyszcza się z toksyn. To także czas tzw symbolicznego przejścia naszego ducha w kosmos w trakcie snu, dla przyjęcia kolejnej dawki energetycznej na następny dzień. Czas jest istotny bo trwa tylko 7 godzin od 21.00 do 4.00 nad ranem. Nie ma tutaj negocjacji o dłuższy sen i zmiana czasu w którym pójdziemy spać. Właściwy czas snu jest tylko w tych godzinach.
Najwyższy czas zrozumieć swoje istnienie na Ziemi, odnowić kontakty z Naturą, wziąć odpowiedzialność za swoje życie, zdrowie. Każdy człowiek rodzi się jako niepowtarzalne odzwierciedlenie nieskończonego wszechświata, z wrodzoną zdolnością regeneracji. Pierwszym krokiem na drodze do zdrowia i długowieczności jest dbałość o życie, sposób odżywiania, oparty na prostych i nieprzetworzonych naturalnych produktach, właściwy rytm dnia i właściwy sen. To styl życia, nawyki jednostki w pielęgnowaniu ciała za pomocą pożywienia i ziół ,,pożywienie i lekarstwa mają to samo pochodzenie” , regularne ćwiczenia rozwijające przepływ energii życiowej i wewnętrzną siłę, odpowiedni odpoczynek oraz umiarkowanie w jedzeniu, piciu, pracy, odgrywają kluczową rolę dla zachowania ,,szlachetnego zdrowia”. Jeśli zadbamy o te aspekty, łatwiej nam będzie radzić sobie z relacjami z ludźmi (rodzina, praca). Każdy wpływ zewnętrzny, umożliwi nam spojrzenie z dystansu na różne sytuacje. Emocje znów są umieszczone w jelicie cienkim (podobieństwo do mózgu) i będą wpływać na nasze trawienie oraz spokój i właściwą homeostazę organizmu w trakcie snu.
To od nas zależy każdy dzień. Z jaką prędkością będziemy się starzeć i jak będziemy zachowywać każdy dzień w pamięci. Myślę, że jeśli zbudujemy w sobie dużo świadomości i uważności na dbałość o Siebie – Tak nie wiele lub aż tak wiele możemy zbudować Swoją Siłę Zewnętrzną, ochronę Siebie na patogenny zewnętrzne oraz patogeny wewnętrzne czyli wciąż nas poruszające Emocje.
Niech nasza kuchnia stanie się nie tylko miejscem przygotowywania posiłków, ale też swego rodzaju laboratorium alchemicznym w celu uwarzenia eliksiru zdrowia, witalności i młodości i długowieczności. Zmiana to nasz najlepszy nauczyciel.
,,Całe życie warto być uczniem zmiany.”
Ohashi