To całościowy, głęboki i intensywny masaż całego ciała, polegający na punktowej pracy na meridianach. Poprzez uciskanie określonych punktów na ciele (często zbieżnych z punktami akupunktury) pobudzona zostaje energia własna pacjenta (Qi). Prowadzi to do stanu głębokiej relaksacji, eliminuje napięcie mięśni, bóle (kręgosłupa, pleców, głowy) i nerwobóle, reguluje układ trawienny, łagodzi stresy, poprawia samopoczucie, wzmacnia, w przypadku stanu permanentnego zmęczenia delikatnie pobudza i odwrotnie: łagodzi bezsenność u pacjentów mających problemy z zasypianiem. Masaż poprawia również kondycję mięśni i stawów oraz regeneruje organizm.
Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej ciało człowieka jest dynamicznym układem energetycznym, w którym krąży energia życiowa – Qi. Jest mierzalna za pomocą diagnostyki (na podstawie stanu języka, pulsu, temperatury ciała, ilości wilgoci). Owa siła życiowa otacza nas z każdej strony, znajduję się w powietrzu, ziemi, wodzie, ogniu, w całym kosmosie. Daje życie i sama jest życiem, ponieważ każdy z nas jest hologramem, częścią wszechświata, boskości, i to wszechświat obdarza nas potrzebną energią. Cykl życia zawiera w sobie energię Qi, która bezustannie nam towarzyszy i bez której nasza wędrówka od poczęcia do śmierci nie byłaby możliwa. W ludzkim ciele swobodnie przepływa kanałami energetycznymi – meridianami, pobudzając cyrkulację krwi, limfy, stymulując do rozwoju – regeneracji każdą komórkę naszego ciała. Wielkość otrzymanej Qi zależy od wielu czynników – od naszych rodziców, sposobu życia, miejsca urodzenia, celów do zrealizowania, doświadczeń do przepracowania w cyklu życia. Ciało bez Qi i Krwi nie może funkcjonować. Qi porusza krew, krew jest matką Qi. Qi i Krew nie mogą istnieć bez siebie. Choć samej Qi nie widać, to jej niedobory uzewnętrzniają się w postaci zmian chorobowych czy zwyrodnieniowych w narządach, a także poprzez ból i chroniczne zmęczenie.
,,Kiedy Qi gęstnieje, staje się widoczna, wtedy pojawiają się kształty pojedynczych rzeczy. Gdy rozprasza się przestaję być widoczne, jej kształty znikają. Czy kiedy jest zagęszczona można powiedzieć coś innego niż to, że jest przemijająca? A czy kiedy jest rozproszona to można pochopnie stwierdzić, że wtedy nie istnieje?”
Zhang Zai
Chińczycy jak i wiele kultur zdawali sobie sprawę z mocy dotyku. Dotyk jest eliksirem życia, potrzebnym każdemu z nas do utrzymania w zdrowiu duszy, psychiki, ciała (instynktownie w momencie doświadczenia bólu przykładamy dłonie). Arystoteles mawiał: natura obdarzyła nas ,,narzędziem nad narzędziami – dłońmi”, za pomocą których możemy wyrazić w życiu nasze idee, pomysły, uczucia. Nasze ręce – dłonie są energetycznym przedłużeniem serca – miłości, każdy rodzaj podyktowanego uczuciem dotyku ma działanie lecznicze i jest wyrazem zrozumienia i współczucia. W przypadku masażu dłonie odgrywają najważniejszą rolę – jako organ zmysłu, nośnik informacji i przekaźnik sił energetycznych. Ów bodziec dotykowy wyzwala w naszym organizmie lecznicze reakcje – pobudza nasze ciało do samoleczenia, do przywrócenia równowagi pomiędzy Yin i Yang, podniesienia pola energii.
,,Ludzie błagają Boga o pomoc. Jednak nikt ze śmiertelników nie myśli, że zachowanie zdrowia leży w jego własnych rękach”
Demokryt
Chińczycy na bazie teorii, obserwacji, praktyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej opracowali wiele form masaży. Jednym z nich jest Tui Na (pchnij, ciągnij), który skupia się na ,,drzewie życia” – kręgosłupie. Drzewo jako symbol pojawia się w wielu kulturach, religiach: Drzewo jest symbolem naszego wzorcowego przepływu energii. Człowiek jest drzewem, mamy:
- silne korzenie – stopy, nogi, dzięki którym stoimy mocno na ziemi, połączeni z Matką Ziemią i z naszymi przodkami, dostając energię Miu.
- solidny prosty trzon – kręgosłup, przez który przepływa energia, życiodajna siła, to nasza uważność na ,,tu i teraz” i kanał łączący górę z dołem, na wysokości pępka Ren 8,
- rozłożystą i pnącą się do góry koronę – dłonie, ręce będące naszym połączeniem z Ojcem Niebem, z przyszłością, z kreacją, dostając energię Mang.
„Wszystkie istnienia jedną przeniknięte przestrzenią:
świata wewnętrzną przestrzenią.
Ptaków cichy sznur, przelatuje na wskroś.
A ja, który pragnę róść, spoglądam na świat, i we mnie rośnie drzewo.
Troszczę się, a we mnie trwa dom i byt.“
Rainer Maria Rilke
Z punktu widzenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej przez kręgosłup przebiega główna droga przepływu energii wewnętrznej Qi. Problemy kręgosłupa , nawet te drobne mają wpływ na stan całego organizmu i właściwe funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych, które są ze sobą połączone poprzez korzenie nerwowe. Masaż Tui Na polega na przekazaniu energii Qi z zewnątrz do wnętrza ciała, oraz pobudzeniu przepływu Qi i krwi w organizmie. Poprzez uciskanie określonych punktów akupunktury, rozcieranie przyczepów mięśniowych czy odciągnie mięśni od tkanki kostnej, energia zostaje wtłoczona do meridianu, mięśnia lub osłabionego narządu, rozpraszając zastój i przywracając swobodny jej przepływ, poprawia ruchomość i elastyczność wiązadłowo – mięśniową stawów obwodowych oraz kręgosłupa. Masaż Tui Na związany jest nie tylko z dolegliwościami kręgosłupa lecz pomaga na schorzenia:
- układu nerwowego,
- układu krwionośnego i serca,
- układu oddechowego,
- układu pokarmowego,
- układu moczowego i rozrodczego,
- układu ruchowego.
Zapraszam na masaż chiński, który trwa zazwyczaj około godziny.
Pacjent powinien do zabiegu być na czczo lub 2 godziny po posiłku.
Na koniec dodam, bez względu na to jaką formę masażu wybierzemy dla siebie, jego działanie będzie intensywne i kompleksowe. Skóra jest największym organem człowieka. Poza ważnymi funkcjami ochronnymi, wydalniczymi, immunologicznymi, oraz związanymi z regulacją temperatury ciała, zawiera około pięć milionów receptorów zmysłowych, gotowych na odebranie nawet najmniejszego bodźca i przesłanie go dalej przez włókna nerwowe do mózgu. Wszystkie metody masażu mają wspólny mianownik – zewnętrzne bodźce mają wywołać konkretną reakcję organizmu – dokonać przestrojenia. Impulsy wysyłane podczas masażu (chwyty, ugniatanie, uciskanie, punktowanie, szczypanie, przesuwanie, głaskanie, pocieranie, dzielenie, łączenie) mają służyć organizmowi jako pomoc w przypomnieniu mu mechanizmów autoregulacji. W ten sposób nadmierne napięcie ustąpi rozluźnieniu, a trwały stres ogólnemu uspokojeniu i odprężeniu. Powraca swobodny i głęboki oddech, znika napięcie i nerwowość. Podczas masażu można nawet zasnąć, co jest oznaką najgłębszego odprężenia psychiki, duszy i ciała.
Masaż może być wykonywany u prawie każdego pacjenta i nie ma żadnych skutków ubocznych. Wyjątkiem są pacjenci po operacjach (mogący się poddać zabiegowi masażu dopiero po upływie trzech miesięcy od zabiegu operacyjnego).